Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Všechny cesty vedou do Vídně

Koncert k výročí otevření refektáře.

(Středa) 29. 11. 2023 | 19.00 20.00

Refektář jezuitské koleje

Balbínova 59
Klatovy, 339 01

Městská knihovna Klatovy vás zve na koncert Filipa Dvořáka, Jiřího Sychy & jejich přátel připravený ke čtvrtému výročí otevření Refektáře jezuitské koleje v Klatovech.

Ve Vídni se psala historie klasické hudby na přelomu 18. a 19. století. Řada talentovaných hudebních skladatelů sem mířila, aby byla v centru dění. I několik našich významných komponistů z vlny tzv. české emigrace zakotvilo v této Mekce hudby a těšilo se z toho, že tvoří v blízkosti hvězdného tria klasicistních mistrů – Haydna, Mozarta a Beethovena. Budeme se pohybovat ve světě hudby, která byla inspirovaná folklórem nebo má dokonce vyloženě lidové kořeny a byla upravena pro menší soubory. Mimořádně zajímavé jsou uherské sbírky (kodexy) melodií, které se dochovaly jako prosté jednohlasy ve velkém množství především na území dnešního Slovenska.

Účinkují:
Filip Dvořák – cembalo
Jiří Sycha – housle
Kristýna Hodinová – housle
Helena Matyášová – violoncello
Ondřej Štajnochr – kontrabas

Ve Vídni se psala historie klasické hudby na přelomu 18. a 19. století. Řada talentovaných hudebních skladatelů sem mířila, aby byla v centru dění. I několik našich významných komponistů z vlny tzv. české emigrace zakotvilo v této Mekce hudby a těšilo se z toho, že tvoří v blízkosti hvězdného tria klasicistních mistrů – Haydna, Mozarta a Beethovena. Jedním z nich byl i mimořádně plodný skladatel Jan Křtitel Vaňhal, jehož houslovou sonátu uvedeme v programu výjimečně s cembalem namísto obligátního klavíru.

S výjimkou Vaňhalovy a Hoffmanovy skladby se budeme pohybovat ve světě hudby, která byla inspirovaná folklórem nebo má dokonce vyloženě lidové kořeny a byla upravena pro menší soubory. Mimořádně zajímavé jsou uherské sbírky (kodexy) melodií, které se dochovaly jako prosté jednohlasy ve velkém množství především na území dnešního Slovenska. Jejich vznik spadá do sedmnáctého a osmnáctého století. Interpretace těchto melodií a tanců v ansámblu vyžaduje od každého hráče schopnost harmonizovat, tvořit 2. a 3. hlas a improvizovat v rámci stylu. Díky tomu, že hráči našeho tělesa mají s improvizací i s folklórem bohaté zkušenosti, je naděje, že uslyšíme tvorbu na pomezí klasiky a folklóru v autentickém pojetí a s espritem nevšední energie.

Na závěr programu představíme tvorbu prakticky neznámého českého houslového virtuóza Čermáka, jehož verbuňky a duvajové doprovody odvážné harmonizace a kadence poukazují k uherským vlivům a jsou jakýmsi přemostěním k tvorbě Johannesa Brahmse a jeho temperamentním Maďarským tancům.

Jiří Sycha

Městská knihovna Klatovy

+420 702 298 605

View Pořadatel Website

Napsat komentář