Ukončené výstavy (2022)

Zrod a cesty obrazů

od 8. listopadu do 31. prosince 2022 v galerii Městské knihovny Klatovy

Každý obraz i obrázek namalovaný i nakreslený má svůj začátek. Tím může být náhodná myšlenka, vzpomínka, zážitek, jakési uvolnění. Vše okolo může být inspirací i podnětem začít tvořit.

Přijďte se podívat na tvorbu Jany Dvorské, jejíž inspirací byly právě tyto podněty.

Její zpracování olejů a akvarelů se vyznačuje nejenže reálným pohledem na detail, ale také svou barevnou zádumčivostí.


Nečtu! Poslouchám

od 12. září do 31. prosince 2022

Na schodišti neminete výstavu 13 závěsných panelů, na kterých uvidíte vtipné scénky ze života milovníků audioknih, audioknižních režisérů, herců, redaktorů, ale i recenzentů. Autorkou výstavy je Klára Smolíková.


Vánoce s fimo a korálky

od 1. prosince do 31. prosince 2022

Přijďte se během prosince podívat do naší čítárny na krásné šperky a ozdoby od Olgy Chobotové a Natálky Vítovcové. V přítomnosti andělíčků a sněhuláčků se snadno a rychle naladíte do vánočního času.


Barvy podzimu a zimy

od 1. listopadu do 30. listopadu 2022

V průběhu listopadu je v čítárně připravena výstava obrazů od Elišky Tesařové. Tempery, olej, akvarel – přijďte potěšit své oko.


Obrazy
ze života Krista

Marie a Josef, Ježíšek, vůl a oslík a mudrci – klasický betlém je v Bavorsku a Čechách nedílnou součástí vánoční tradice již po staletí. Betlém vás však může provázet celým rokem. Můžete se o tom přesvědčit až do 28. září na zcela mimořádné výstavě Jahreskrippe neboli Obrazy ze života Krista, kterou do Klatov laskavě zapůjčilo biskupství Regensburg.

Výstava je přístupná veřejnosti vždy v pátek, v sobotu a v neděli v době od 10.00 do 16.00.

Brožura k výstavě
česky a německy.


Barevný otisk v nás

od 4. 7. do 31. 8. 2022
schodiště a půjčovna

„Barevný otisk v nás“ je putovní výstava prezentující výtvarná díla seniorů z janovického domova Clementas. Jedná se o tvorbu s arteterapeutickým přesahem. Rádi vás prostřednictvím výstavy „vtáhneme“ do barevného světa seniorů.


Operace Anthropoid

od 7. března do 30. června 2022
(půjčovna pro dospělé)

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Josef Gabčík a Jan Kubiš. Šlo o diverzní operaci, jejímž cílem byla likvidace zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. To se podařilo, jelikož Heydrich na následky zranění 4. června 1942 podlehl.

Tuto výstavu tvoří 20 plakátů. Zpracovaná témata jsou rozdělena do následujících oddílů: Reinhard Heydrich, Velká Británie, Přelet do Protektorátu, Další výsadky, Příprava atentátu, Atentát, Vyhlazení Lidic, Boj v kryptě, Likvidace osady Ležáky, Mauthausen 24. října 1942, Důsledky atentátu.

Autorkou výstavy je PhDr. Květa Hartmanová. Po vystudování oboru Knihovnictví a vědecké informace začala pracovat v knihovnách. Posledním jejím pracovištěm byla knihovna Právnické fakulty UK, kde vykonávala webmastera a měla na starosti i digitální knihovnu. Nyní už je v důchodu, ale i tak nezahálí. V roce 2021 spustila web Výstavy pro knihovny zdarma, díky němuž můžeme právě nabídnout i výstavu Operace Anthropoid.

Upozorňujeme čtenáře, že výstava není zpracována profesionály.

Expozici lze zhlédnout v běžné otevírací době v oddělení pro dospělé.


Husité a Řemesla

od 1. března do 30. června 2022
(galerie schodiště)

Až do konce června tohoto roku si můžete projít výstavu ilustrací Honzy Smolíka z knih Husité a Řemesla. Obě tyto publikace od spisovatelky Kláry Smolíkové si můžete vypůjčit v oddělení pro děti a mládež.


Zveme vás na na výstavu dětských prací pod názvem

Rok v naší mateřské škole

Pořádá Mateřská škola Klatovy, Studentská 601, odloučené pracoviště MŠ Máchova

od 4. května do 10. června 2022

v galerii knihovny v otevírací době oddělení pro děti a mládež.


2. šance látkám

od 1. června do 30. června

Výstavku ručně šitých kabelek, tašek, taštiček aj. představuje paní Jaroslava Reitspiesová. Přijďte se podívat do naší čítárny. Výrobky jsou následně určené i k prodeji.


Dečky a zástěrky

od 2. května do 31. května 2022

Tuto výstavku ručních výrobků od paní Ludmily Potužníkové si můžete do konce května prohlédnout v prostorech čítárny.


PROČ právě Vietnam

od 1. února do 30. dubna 2022
(refektář jezuitské koleje)

Magda Radostová: Mou vášní je Vietnam, příroda, kultura, místní lidé, jídlo…

Výstava fotografií. Lidé, příroda i události na fotografiích Magdy Radostové.

Vstup z nádvoří koleje. Výstava je přístupná v pondělí a ve středu od 10 do 17.30, v době probíhajících akcí a po domluvě na telefonním čísle 702 298 605.


Vajíčko 100× jinak

od 4. dubna do 29. dubna 2022 (čítárna)

V čítárně si během dubna můžete prohlédnout výstavu plnou velikonočních vajíček zdobených různými technikami. Výrobky patří do tvorby Ivany Sieberové.


Malování pro radost

od 1. března do 30. dubna 2022
(galerie knihovny)

Městská knihovna Klatovy vás zve na výstavu prací amatérských výtvarnic spolku Malování pro radost Nýrsko. Malují s láskou, nadšením a pro radost to, co je baví za použití nejrůznějších výtvarných technik a materiálů.

Výstavu je možné si prohlédnout v galerii knihovny od 1. března do 30. dubna 2022 v otevírací době oddělení pro děti a mládež.


Zahradní keramika

od 1. do 31. března 2022
(čítárna knihovny)

Přijďte si prohlédnout výstavu plnou keramických výrobků, které patří do tvorby Dity Svobodové a Majky Šimáčkové.

Vybraná díla budou určená i k prodeji.


Sashiko

od 3. ledna do 28. února 2022 (čítárna knihovny)

Přijďte si prohlédnout ruční japonskou lidovou výšivku, která se obvykle vyšívá pomocí jednoduchých stehů. Vystavované výrobky patří do tvorby Dany Haviarové, Hany Heřmanové a Ivany Sieberové. Výstava je přístupná v době provozu knihovny a potrvá do konce února.

Některé výrobky je možné zakoupit. Cena je dobrovolná. Výtěžek autorky darují Oblastní charitě Klatovy