Aktuálně probíhající výstavy

Operace Anthropoid

od 7. března do 30. června 2022
(půjčovna pro dospělé)

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Josef Gabčík a Jan Kubiš. Šlo o diverzní operaci, jejímž cílem byla likvidace zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. To se podařilo, jelikož Heydrich na následky zranění 4. června 1942 podlehl.

Tuto výstavu tvoří 20 plakátů. Zpracovaná témata jsou rozdělena do následujících oddílů: Reinhard Heydrich, Velká Británie, Přelet do Protektorátu, Další výsadky, Příprava atentátu, Atentát, Vyhlazení Lidic, Boj v kryptě, Likvidace osady Ležáky, Mauthausen 24. října 1942, Důsledky atentátu.

Autorkou výstavy je PhDr. Květa Hartmanová. Po vystudování oboru Knihovnictví a vědecké informace začala pracovat v knihovnách. Posledním jejím pracovištěm byla knihovna Právnické fakulty UK, kde vykonávala webmastera a měla na starosti i digitální knihovnu. Nyní už je v důchodu, ale i tak nezahálí. V roce 2021 spustila web Výstavy pro knihovny zdarma, díky němuž můžeme právě nabídnout i výstavu Operace Anthropoid.

Upozorňujeme čtenáře, že výstava není zpracována profesionály.

Expozici lze zhlédnout v běžné otevírací době v oddělení pro dospělé.


Husité a Řemesla

od 1. března do 30. června 2022
(galerie schodiště)

Až do konce června tohoto roku si můžete projít výstavu ilustrací Honzy Smolíka z knih Husité a Řemesla. Obě tyto publikace od spisovatelky Kláry Smolíkové si můžete vypůjčit v oddělení pro děti a mládež.


Zveme vás na na výstavu dětských prací pod názvem

Rok v naší mateřské škole

Pořádá Mateřská škola Klatovy, Studentská 601, odloučené pracoviště MŠ Máchova

od 4. května do 10. června 2022

v galerii knihovny v otevírací době oddělení pro děti a mládež.

Dečky a zástěrky

od 2. května do 31. května 2022

Tuto výstavku ručních výrobků od paní Ludmily Potužníkové si můžete do konce května prohlédnout v prostorech čítárny.