Ukončené výstavy (2023)

půjčovna do 29. prosince 2023

Na cestě

Kam, proč a jakým způsobem cestovali obyvatelé našeho regionu v předminulém století? Jaké formy a cíle byly nejčastější či nejoblíbenější? Převažovaly soukromé či služební důvody? Jak bylo ovlivněno cestování technickým pokrokem a společenskými změnami? Kdy se stal náš kraj a jeho metropole turisticky atraktivní? Nejen tyto otázky se pokusí zodpovědět výstava sestavená již tradičně z dobových dokumentů z vlastního fondu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Děkujeme rovněž za podporu z Plzeňského kraje.


od 1. září do 31. prosince 2023

S knížkou na prázdniny

Výstavu fotografií z letní soutěže si můžete prohlédnout v oddělení pro děti a mládež. Můžete se také zapojit do hlasování o nejlepší fotografii.


od 2. října do 31. prosince 2023

Labyrint světa a ráj srdce

Přijďte zhlédnout cyklus grafických tisků od známého českého básníka, výtvarníka a editora Miroslava Huptycha. Připraven je pro vás také soutěžní kvíz. 


od 9. listopadu do 29. prosince 2023

Každý má svého anděla

Každý má svého anděla – přijďte se o tom přesvědčit. Andělíčky najdete v dětském oddělení. Výstava je přístupná v otevírací době dětského oddělení. 


od 9. listopadu do 29. prosince 2023

Výstava obrázků inspirovaná knihou Petry Martiškové Strašidlo z 2.A

Výstavu obrázků od dětí ze 2.A, ZŠ Plánické najdete v chodbě u společenského sálu. Výstava je přístupná v otevírací době dětského oddělení. 


od 1. prosince do 31. prosince 2023

Vánoční sen

Paličkovaní andílci, betlémy, šperky atd. V naší čítárně vystavují členky kroužku paličkování při MKS Klatovy.


od 4. prosince do 31. prosince 2023

Vidím indigově

Výstava obrazů a keramických kachlí z dílny Vlastiny Weberové je přístupná v běžné otevírací době dětského oddělení až do konce roku 2023.


čítárna do 30. listopadu 2023

Malování na dřevo

Po celý listopad můžete v naší čítárně zhlédnout výstavu s názvem Malování na dřevo. Vystavené předměty zhotovila Petra Kopřivová. Přijďte se podívat, těšíme se na vás.  


od 1. září do 27. října 2023

Výstava je prodloužena do 24. listopadu 2023.

Krajina domova

Výstava akvarelových obrazů od Daniela Ďuriše, amatérského malíře, který putuje Šumavou, přenáší své prožitky na plátno, přírodou tančí, zpívá, proplouvá a při tom všem ještě maluje!

Výstava, která je i prodejní, potrvá do 27. října 2023 a je přístupná v běžné otevírací době dětského oddělení.


od 1. září do 31. října 2023

Knihožrouti

Putovní výstava Kláry Smolíkové, přístupná v otevírací době oddělení pro děti a mládež.


od 1. září do 31. října 2023

Pyžamožrouti

Háčkované obaly na pyžámka z dílny Nadi Kováříkové si můžete prohlédnout v našem oddělení pro děti a mládež. Přijďte potěšit své oko. Výrobky lze i zakoupit.


od 2. října do 31. října 2023

Malované kamínky

Přijďte se podívat na krásné malované kamínky, které v naší čítárně po celý říjen vystavuje Petra Kopřivová.


od 1. září do 30. září 2023

Voda

Přijďte zhlédnout poslední etapu výstavy, která obsahuje rukodělné výrobky od členů klubu Křišťál. Zároveň jste srdečně zváni na odpolední posezení se všemi tvůrci klubu Křišťál, které se bude konat 7. září od 17 hodin ve společenském sále knihovny.


od 4. do 27. září 2023

60 let CHKO Šumava

Jedinečné záběry na dvaceti panelech velikosti A2. Výstava bude přístupná v běžné otevírací době oddělení pro dospělé v termínu 4.–27. září.


od 1. srpna do 31. srpna 2023

Voda

Přijďte zhlédnout druhou etapu výstavy, která obsahuje malované obrázky od členů klubu Křišťál. Zároveň jste srdečně zváni na odpolední posezení se všemi tvůrci klubu Křišťál, které se bude konat 7. září od 17 hodin ve společenském sále knihovny. 


Dubánci

od 3. dubna do 31. srpna 2023

Výstavní soubor fotografií Petra Václavka představuje ukázky ze tří dubánčích knížek: Dubánek a tajný vzkaz, Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy. První dvě z nich napsala Klára Smolíková, autorem básniček v knize Dubánčí šprýmy je Martin Kinc.


od 14. června do 28. srpna 2023

Svět hmyzu

Dům dětí a mládeže v Klatovech ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy vás srdečně zvou do galerie Městské knihovny Klatovy, kde probíhá v běžné otevírací době dětského oddělení do 28. srpna 2023 výstava s názvem Svět hmyzu.


Básník Šumavy – Karel Klostermann

Výstava o životě nejznámějšího spisovatele píšícího o Šumavě, od jehož úmrtí zanedlouho uplyne 100 let. K této příležitosti jsme připravili brožuru, ve které najdete nejen základní informace, ale i mnohé zajímavosti o Karlu Klostermannovi. Návštěvníkům knihovny jsou k dispozici také tematické osmisměrky a záložky do knihy.

Výstavu si můžete prohlédnout v oddělení pro dospělé čtenáře do 25. srpna 2023 během prázdninové otevírací doby.


od 3. července do 31. července 2023

Voda

Přijďte zhlédnout první etapu výstavy, která bude obsahovat fotografie a básně od členů klubu Křišťál. Celkem se chystají tři části, které budou probíhat v červenci, srpnu a září. Výstava je přístupná v prázdninové době knihovny.


od 4. dubna do 30. června 2023

Chráněné rostliny Šumavy

Výstava fotografií od Přemysla Večeři, která je přístupná v běžné otevírací době oddělení pro dospělé. Jak sám autor prozradil: „Je skutečností, že některé obrázky už nepořídím, protože příroda je mocná čarodějka.‘‘


od 1. června do 30. června 2023

Grafika pro děti

V červnu se můžete podívat na ukázku dekorací do dětských pokojů od Kláry Gajdošové. K vidění budou plakáty s dětskou tematikou, rozvojové kartičky a další. Přijďte v běžné otevírací době a nasbírejte nápady k vytvoření útulného pokojíčku. 


od 6. března do 31. května 2023

Magda Radostová
Tygr 2022

Chtěli byste se k těmto krásným šelmám více přiblížit, ale netroufáte si? V galerii knihovny můžete. Od 6. března do 31. května jsou vystavené jedinečné fotografie největších kočkovitých šelem, které pořídila známá cestovatelka a fotografka Magda Radostová.


od 2. května do 31. května 2023

Pyžamožrouti

V květnu si v naší čítárně můžete prohlédnout výstavu s názvem Pyžamožrouti. Jedná se o háčkované „obaly‘‘ na pyžámka v podobě zvířátek a jsou z dílny Nadi Kováříkové.


Háčkované Velikonoce

V čítárně si během března můžete prohlédnout výstavu s názvem Háčkované Velikonoce. Výrobky patří do tvorby Jaroslavy Reitspiesové a Marie Hradecké.


Výstava fotografií Jaroslava Kříže

V půjčovně pro dospělé a v čítárně si až do konce února můžete projít autorskou výstavu fotografií od Jaroslava Kříže. I běžně zachycený okamžik můžeme považovat za zázrak. Nejen krásy Šumavy si prohlédnete v běžné otevírací době pro oddělení pro dospělé do 28. 2. 2023.


vzlety a pády

Základní umělecká škola Josefa Kličky Klatovy ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy vás zvou do galerie knihovny na výstavu prací žáků výtvarného oboru třídy Jarmily Štěpánkové.

Výstava je přístupná v otevírací době oddělení pro děti a mládež městské knihovny a potrvá do 26. února 2023.


Miniatury hudebních nástrojů

Povedené 3D modely hudebních nástrojů můžete zhlédnout v běžné otevírací době dětského oddělení až do konce února. Miniatury vytvořili žáci 6. třídy ze Základní školy Plánické v Klatovech. 


od 2. března do 28. dubna 2023

Země příběhů

Přijďte a do konce dubna si prohlédněte obrázky z výtvarné soutěže pro naše čtenáře. Výstava je přístupná v běžné otevírací době pro děti a mládež.


od 4. dubna do 28. dubna 2023

Malování jehlou

Potěšte své oko nad úžasnými ručními výrobky v čítárně městské knihovny. Výšivky vytvořené křížkovým stehem patří do produkce Aleny Vejskalové.