Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

August Förster, Andrea Mottlová & Vojtěch Podroužek

(Středa) 6. 9. 2023 | 19.00 20.30

Refektář jezuitské koleje

Balbínova 59
Klatovy, 339 01

August Förster a klavírní moderna: Andrea Mottlová a Vojtěch Podroužek (hoboj)

Program zaměřený na skladby pro hoboj a klavír francouzských autorů 20. století s přesahem do současnosti. V průběhu večera zazní hudba různých stylů od impresionismu, přes neoklasicismus až po soudobé hudební směry.

Vojtěch Podroužek absolvoval studia hry na hoboj na Pražské konzervatoři a Fakultě umění Ostravské univerzity pod vedením Jana Thuri a Dušana Foltýna. V letech 2013–2014 byl studentem na konzervatoři v Utrechtu v hobojové třídě Ernesta Rombouta a Franka de Bruine, u kterého se učil hře na barokní hoboj. Později byl přijat na Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Stuttgartu do třídy francouzského hobojisty Christiana Schmitta. Své hudebněteoretické vzdělání si rozšířil studiem v oboru hudební věda na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, následovalo studium skladby na Pražské konzervatoři ve třídě Eduarda Douši, které úspěšně ukončil v červnu letošního roku provedením svého koncertu pro hoboj a komorní orchestr. Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů u renomovaných hobojistů ze zahraničí (Jean-Louis Capezzali, Jérôme Guichard, Maurice Bourgue, David Walter, Fabien Thouand, Jacques Tys a další), kurzů zaměřených na interpretaci staré hudby (Marcel Plavec, Marek Niewiedział, Małgorzata Józefowska, Luise Haugk) či skladatelských kurzů (Thomas Menuet). Byl oceněn na několika mezinárodních hudebních soutěžích (1. a 2. cena na mezinárodní hobojové soutěži UFAM 2006 a 2008 v Paříži, laureát Mezinárodní skladatelské soutěže Opus ignotum 2019 a 2020 v Praze), v užším výběru postoupil do semifinále soutěží Barbirolli International Oboe Competition 2017 na Isle of Man a International Oboe Competition of Japan 2018 v Tokyu. V roce 2011 účinkoval na zahajovacím koncertu 66. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro jako hobojista Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Jiřího Bělohlávka. Působil ve Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně a v Orchestru Národního divadla v Praze, od roku 2018 je hobojistou Komorní filharmonie Pardubice. Sólově vystupoval s Jihočeskou komorní filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem, Krumlovským komorním orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice či Barocco sempre giovane. Jako hráč na barokní hoboj spolupracoval se soubory Collegium Marianum, Czech Ensemble Baroque, Ensemble Inégal či Musica Aeterna. Je členem komorního uskupení Trio Auric.

Andrea Vavrušová (Mottlová) je sólovou klavíristkou se smyslem pro komorní a orchestrální hru. V současné době se věnuje jak koncertní, tak i pedagogické činnosti. Jako orchestrální hráč dlouhodobě spolupracuje s předními českými orchestry – Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Český národní symfonický orchestr, Filmová filharmonie či Prague Royal Philharmonic. Komorní hře se Andrea věnuje již od dětství. Spolu s nejvýznamnějším českým hornistou Radkem Baborákem a violoncellistkou Hanou Baborákovou tvoří klavírní Trio Jadin, které vyniká originálním nástrojovým obsazením. Je také členkou klavírního kvarteta Ensemble Martinů ve složení flétna, housle, violoncello a klavír. Pražskou konzervatoř vystudovala ve třídě Michala Rezka a Emila Leichnera a v rámci dvoustého výročí školy absolvovala s Klavírním koncertem č. 1 Des dur Sergeje Prokofjeva za doprovodu České filharmonie pod taktovkou dirigenta Ondřeje Kukala. Studia na pražské Akademii múzických umění ve třídě Martina Kasíka a Františka Malého úspěšně završila provedením klavírního koncertu Totentanz Ference Liszta za doprovodu orchestru AKS pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého. Zároveň obdržela cenu děkana HAMU za výborné studijní výsledky a za úspěšnou reprezentaci fakulty doma i v zahraničí. Jako sólistka se dále představila s Moravskou filharmonií Olomouc, Vojenskou posádkovou hudbou Olomouc a se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně ve spolupráci s dirigenty Petrem Vronským, Gustavem Foretem a Vladimírem Válkem. Za prvotřídní hudební základy vděčí vynikající pedagožce Ludmile Uhlířové, ke které docházela do ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci. Aktuálně pedagogicky působí v ZUŠ Říčany, v letech předchozích vyučovala na ZUŠ Marie Podvalové. Velmi milou kuriozitou v dosavadní kariéře Andrey Mottlové byla spolupráce s oscarovým režisérem Jiřím Menzelem při natáčení jeho posledního filmu Donšajni, v němž ztvárnila postavu veselé a hladové pianistky.

Městská knihovna Klatovy

+420 702 298 605

View Pořadatel Website

Napsat komentář