Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

August Förster, Terezie Fialová & Jiří Bárta

(Středa) 4. 10. 2023 | 19.00 20.30

Refektář jezuitské koleje

Balbínova 59
Klatovy, 339 01
Terezie Fialová & Jiří Bárta (foto Hana Knížová)

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová se společně etablovali během posledních deseti let na domácí i zahraniční scéně jako dvojice mimořádných hudebních individualit spojujících hudební spontánnost se snahou o autentickou interpretaci skladatelova zápisu. Po předchozích koncertech v Paříži, Madridu, Jeruzalémě, Pekingu či Soulu vystoupí také v Klatovech.

Jiří Bárta patří ke špičce evropských violoncellistů, spolupracoval s předními symfonickými tělesy (London Symphony Orchestra, Berliner Symphoniker, Česká a Slovenská Filharmonie) a s dirigenty, jako jsou Charles Dutoit, Gianiandrea Noseda, Maxim Shostakovich, Jiří Bělohlávek. Mezi jeho komorní kolegy patří Dmitrij Sitkovetsky, Josef Suk, Antoine Tamestit, Quator Ebene, Vadim Repin, Konstantin Lifshitz ad. Komplet Bachových violoncellových suit natočil v průběhu let dvakrát, na kontě má album “Songs” pro Deutsche Gramophone natočené se zpěvačkou Magdalenou Koženou a dále nahrávky pro labely Supraphon, Hyperion či Arte Channel. Bártovu CD s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis The Gramophone cenu “Editor’s Choice”. Od roku 2008 je uměleckým ředitelem Mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře. 

Terezie Fialová vystudovala hru na klavír (HAMU Praha a Hochschule für Musik und Theater Hamburg), v mládí se věnovala i houslím. Je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou, laureátkou soutěží v Itálii, Holandsku, Rusku a Švýcarsku. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením Menahema Presslera, Josepha Kalichsteina či Ferenze Radosze na Verbier Festival Academy. Koncertovala  na řadě prestižních míst, od pařížského Louveru přes Laeszhalle Hamburg  po Kennedyho centrum ve Washingtonu. Jako členka klavírního tria Eben trio (Roman Patočka – housle, Jiří Bárta – violoncello, Terezie Fialová – klavír) natočila několik ceněných CD. Společně premiérovali díla (nejen) soudobých autorů, např. Benta Sōrensena, Eda Nesbita, Petra Ebena či skladbu Martina Smolky – věnovanou Jiřímu Bártovi. Terezie a Jiří společně zahráli v mnoha významných koncertních sálech v Praze, Českém Krumlově, Kutné Hoře, Košicích, Mnichově, Hamburku, Paříži, Istanbulu, Ankaře, Madridu, Jeruzalémě, Bilbau, Newportu, Pekingu, Šanghaji či Soulu. V roce 2021 vydali úspěšné a kritikou ceněné 2CD kompletních Beethovenových Sonát pro violoncello a klavír u firmy Animal Music.

Terezie Fialová & Jiří Bárta (foto Hana Knížová)

Městská knihovna Klatovy

+420 702 298 605

View Pořadatel Website

Napsat komentář